© GlobalSoccerTransfers.co.uk
Last month's manager moves
(June 2018)
Back Forward Refresh Print Transfer Key

Date

First Name

Name

Nat.

Club/Nation

DOB/Age

Job

Misc.Info/Changes

Contract

Previous Clubs

08.06.18

Alan

Stubbs

Eng

St Mirren (Sco)

06.10.1971

Manager

appointed

06.21

Rotherham United (Eng)

08.06.18

Richie

Wellens

Eng

Oldham Athletic (Eng)

26.03.1980

Manager

sacked

-

-

06.06.18

Daniel

Stendel

Ger

Barnsley (Eng)

04.04.1974

Manager

appointed

06.20

Hannover (Ger)

06.06.18

Paul

Tisdale

Eng

MK Dons (Eng)

14.01.1973

Manager

appointed

-

Exeter City (Eng)

05.06.18

John

Sheridan

Eng

Carlisle United (Eng)

01.10.1964

Manager

appointed

-

Fleetwood Town (Eng)

04.06.18

Darren

Ferguson

Eng

Doncaster Rovers (Eng)

09.02.1972

Manager

resigned

-

Peterborough United (Eng)

01.06.18

John

Askey

Eng

Shrewsbury Town (Eng)

04.11.1964

Manager

appointed

06.21

Macclesfield Town (Eng)

01.06.18

Paul

Heckingbottom

Eng

Leeds United (Eng)

17.07.1977

Manager

sacked

-

Barnsley (Eng)

01.06.18

Matt

Taylor

Eng

Exeter City (Eng)

30.01.1982

Manager

appointed

-

-

01.06.18

Paul

Tisdale

Eng

Exeter City (Eng)

14.01.1973

Manager

quits

-

Team Bath (Eng)



31.05.18

David

Hopkin

Sco

Livingston (Sco)

21.08.1970

Manager

quits

-

-

31.05.18

Frank

Lampard

Eng

Derby County (Eng)

20.06.1978

Manager

appointed

06.21

-

31.05.18

Marco

Silva

Por

Everton (Eng)

12.07.1977

Manager

appointed

06.21

Watford (Eng)

30.05.18

Paul

Hurst

Eng

Ipswich Town (Eng)

25.09.1974

Manager

appointed

06.21

Shrewsbury Town (Eng)

30.05.18

Paul

Hurst

Eng

Shrewsbury Town (Eng)

25.09.1974

Manager

quits

-

Grimsby Town (Eng)

25.05.18

Jack

Ross

Eng

Sunderland (Eng)

05.06.1976

Manager

appointed

06.20

St Mirren (Eng)

23.05.18

Unai

Emery

Esp

Arsenal (Eng)

03.11.1971

Manager

appointed

-

Paris St Germain (Fra)

22.05.18

Manuel

Pellegrini

Eng

West Ham (Eng)

16.09.1953

Manager

appointed

-

Hebei China Fortune (Chn)

22.05.18

Gary

Rowett

Eng

Stoke City (Eng)

06.03.1974

Manager

appointed

06.21

Derby County (Eng)

21.05.18

Gary

Rowett

Eng

Derby County (Eng)

06.03.1974

Manager

quits

-

Birmingham City (Eng)

15.05.18

Martin

Allen

Eng

Chesterfield (Eng)

14.08.1965

Manager

appointed

-

Barnet (Eng)

04.05.18

Steven

Gerrard

Eng

Rangers (Sco)

30.05.1980

Manager

appointed

06.22

Liverpool u-18 (Eng)

02.05.18

Joe

Dunne

Irl

Cambridge United (Eng)

25.05.1973

Manager

appointed

05.21

Colchester United (Eng)

01.05.18

Graeme

Murty

Eng

Rangers (Sco)

13.11.1974

Manager

stands down

-

-

29.04.18

Chris

Coleman

Eng

Sunderland (Eng)

10.06.1970

Manager

leaves

-

Wales

29.04.18

Jim

Duffy

Sco

Morton (Sco)

27.04.1959

Manager

mutual consent

-

Clyde (Sco)

26.04.18

Keith

Curle

Eng

Carlisle United (Eng)

14.11.1963

Manager

leaves, to leave club at end of season

-

Notts County (Eng)

23.04.18

Jack

Lester

Eng

Chesterfield (Eng)

08.10.1975

Manager

left

-

-

22.04.18

Dan

Micciche

Eng

Milton Keynes Dons (Eng)

30.11.1979

Manager

sacked

-

England u-16

20.04.18

Arsene

Wenger

Fra

Arsenal (Eng)

22.10.1949

Manager

quits, leave club at end of season

-

Nagoya Grampus Eight (Jap)

18.04.18

Joey

Barton

Eng

Fleetwood Town (Eng)

02.09.1982

Manager

appointed, take charge on 2 June

-

-

10.04.18

Mick

McCarthy

Irl

Ipswich Town (Eng)

07.02.1959

Manager

quits

-

Wolverhampton Wanderers (Eng)

02.04.18

Alan

Pardew

Eng

West Browich Albion (Eng)

18.07.1961

Manager

sacked

-

Crystal Palace (Eng)

02.04.18

Jimmy Floyd

Hasselbaink

Ned

Northampton Town (Eng)

27.03.1972

Manager

sacked

-

Queen's Park Rangers (Eng)