© GlobalSoccerTransfers.co.uk
National team managers
Back Forward Refresh Print Transfer Key
Last update : 15.12.2017

Mostly all national team managers of the world sorted by countries in alphabetic order.

Country

Name

First Name

Nat.

DOB/Age

Job

D.o.c.

Misc.Info/Changes

Contract

Previous Clubs/Countries

Afghanistan

Mohammad Yousef

Karger

Afg

1962

manager

29.03.01

appointed

06.12

-

Albania

Gianni

De Biasi

Ita

16.06.1956

manager

14.12.11

appointed

-

Udinese (Ita)

Angola

Romeu

Filemon

Ang

??.??.??

manager

18.02.14

appointed

02.16

Benfica (Ang)

Argentina

Gerardo

Martino

Arg

20.11.1962

manager

12.08.14

appointed

-

Barcelona (Esp)

Bahrain

Adnan

Hamad

Irq

01.02.1961

manager

06.08.14

appointed

06.16

Baniyas SC (Uae)

Benin

Didier

Olle-Nicolle

Fra

02.09.1961

manager

18.03.14

appointed

-

Rouen (Fra)

Bolivia

Xabier

Azkargorta

Esp

26.09.1953

manager

17.07.12

appointed

-

-

Bosnia

Safet

Susic

Bos

13.04.1955

manager

28.12.09

appointed

-

Ankaraspor (Tur)

Botswana

Peter

Butler

Eng

27.08.1966

manager

12.02.14

appointed

02.16

T–Team (Mal)

Brazil

Luiz Felipe

Scolari

Bra

09.11.1948

manager

28.11.12

appointed

-

Palmeiras (Bra)

Cameroon

Jean Paul

Akono

Cam

??.??.1949

manager

15.09.12

appointed

-

Chad

Canada

Benito

Floro

Esp

02.07.1952

manager

03.08.13

appointed

-

WAC Casablanca (Mor)

Cape Verde Islands

Lucio

Antunes

Cpv

09.10.1966

manager

27.11.13

sacked

-

-

Chile

Jorge

Sampaoli

Arg

13.03.1960

manager

03.12.12

appointed

-

Universidad de Chile (Chi)

China

Jose Antonio

Camacho

Esp

08.06.1955

manager

24.06.13

sacked

-

Osasuna (Esp)

Chinese Taipei

Gary

White

Eng

??.??.1976

manager

14.09.17

appointed

-

Shenxin (Chn)

Congo

Claude

Le Roy

Fra

06.02.1948

manager

05.12.13

appointed

12.15

DR Congo

Costa Rica

Jorge

Luis Pinto

Col

16.12.1952

manager

20.09.11

appointed

-

Tachira (Ven)

Croatia

Igor

Stimac

Cro

06.09.1967

manager

05.07.12

appointed

-

NK Zagreb (Cro)

Cyprus

Nikos

Nioplias

Gre

17.01.1965

manager

12.09.13

resigned

-

Panathinaikos (Gre)

Czech Republic

Josef

Pesice

Cze

12.02.1950

manager (intrim)

13.09.13

appointed

-

AEL Limassol (Cyp)

Ecuador

Jorge

Celico

Arg

13.09.1964

manager (intrim)

13.09.17

appointed

-

UCE (Ecu)

Equatorial Guinea

Andoni

Goikoetxea

Esp

23.05.1956

manager

03.03.13

appointed

-

AD Ceuta (Esp)

England

Gareth

Southgate

Eng

30.09.1970

manager

30.11.16

appointed

06.20

England u-21

Ethiopia

Sewnet

Bishaw

Eth

01.01.1952

manager

05.02.14

sacked

-

-

France

Didier

Deschamps

Fra

15.10.1968

manager

08.07.12

appointed

-

Marseille (Fra)

FYR Macedonia

Cedomir

Janevski

Mkd

03.07.1961

manager

22.08.12

appointed

-

Ethnikos Achnas (Cyp)

Gabon

Paulo

Duarte

Por

06.04.1969

manager

22.09.13

sacked

-

Le Mans (Fra)

Georgia

Temuri

Ketsbaia

Geo

18.03.1968

manager

06.11.09

appointed

-

Olympiacos (Gre)

Germany

Joachim

Low

Ger

03.02.1960

manager

12.07.06

appointed

06.16

FK Austria Vienna (Aut)

Ghana

Kwesi

Appiah

Gha

30.06.1960

manager

12.09.14

quits

-

Ghana u-23

Gibraltar

Allen

Bula

Gib

04.01.1965

manager

01.11.10

appointed

-

-

Greece

Claudio

Ranieri

Ita

20.10.1951

manager

25.07.14

appointed

06.16

Monaco (Fra)

Honduras

Luis Fernando

Suarez

Col

23.12.1959

manager

11.03.11

appointed

-

Juan Aurich (Per)

Hungary

Georges

Leekens

Bel

18.05.1949

manager

30.10.17

appointed

-

Algeria

India

Wim

Koevermans

Ned

28.06.1960

manager

15.06.12

appointed

-

MVV Maastricht (Ned)

Iraq

Hakeem

Shakir

Irq

07.01.1963

manager

10.09.13

appointed

-

Iraq u-21

Italy

Antonio

Conte

Ita

31.07.1969

manager

14.08.2014

appointed

06.16

Juventus (Ita)

Jordan

Ray

Wilkins

Eng

28.06.1955

manager

03.09.14

appointed

02.14

Fulham (Eng)

Kazakhstan

Yuri

Krasnozhan

Rus

07.06.1963

manager

07.02.14

appointed

-

Terek Grozny (Rus)

Kenya

Adel

Amrouche

Alg

07.03.1968

manager

03.08.14

sacked

-

Burundi

Lebanon

Theo

Bucker

Ger

10.07.1948

manager

12.06.13

sacked

-

Al Ahed (Lib)

Liberia

Frank Wontee

Nagbe

Lbr

11.05.1958

manager

25.02.13

appointed

-

NPA Anchors (Lbr)

Liechtenstein

Rene

Pauritsch

Aut

04.02.1964

manager

01.01.13

appointed

-

Liechtenstein

Lithuania

Igoris

Pankratjevas

Ltu

09.08.1964

manager

21.12.13

appointed

-

FK Žalgiris Vilnius (Ltu)

Malawi

Young

Chimodzi

Mwi

??.??.??

manager

31.01.14

appointed

-

-

Mali

Alain

Giresse

Fra

02.08.1952

manager

07.09.17

resigned

-

Senegal

Malta

Pietro

Ghedin

Ita

21.11.1952

manager

09.05.12

appointed

-

Italy women's

Mauritania

Patrice

Neveu

Fra

29.03.1954

manager

06.08.14

sacked

-

DR Congo

Mexico

Víctor Manuel

Vucetich

Mex

25.06.1955

manager

12.09.13

appointed

-

Monterrey (Mex)

Morocco

Rachid

Taoussi

Mar

06.02.1956

manager

22.09.12

appointed

-

FAR Rabat (Mar)

Namibia

Roger

Palmgren

Swe

11.03.1963

manager

02.05.13

appointed

-

Amazulu (Rsa)

Netherlands

Guus

Hiddink

Ned

08.11.1946

manager

15.07.14

appointed

-

PSV Eindhoven (Ned)

New Zealand

Anthony

Hudson

Usa

11.03.1981

manager

05.08.14

appointed

06.18

Bahrain

Niger

Gernot

Rohr

Ger

28.06.1953

manager

05.09.12

appointed

-

Gabon

Nigeria

Stephen

Keshi

Nga

31.01.1961

manager

04.11.11

appointed

02.15

Togo

Paraguay

Ramon

Diaz

Arg

29.08.1959

manager

12.06.16

resigned

-

River Plate (Arg)

Philippines

Thomas

Dooley

Usa

05.12.1961

manager

07.02.14

appointed

02.15

1. FC Saarbrücken (Ger)

Poland

Adam

Nawalka

Pol

23.10.1957

manager

01.11.13

appointed

-

Górnik Zabrze (Pol)

Qatar

Djamel

Belmadi

Alg

25.03.1976

manager

17.03.14

appointed

-

Qatar u-20

Republic of Ireland

Martin

O'Neill

Nir

01.03.1952

manager

05.11.13

appointed

-

Sunderland (Eng)

Romania

Cosmin

Contra

Rom

15.10.1975

manager

18.09.17

appointed

-

Dinamo Bucharest (Rom)

Rwanda

Eric

Nshimiyimana

Rwa

04.05.1972

manager

22.04.13

appointed

-

-

Saudi Arabia

Edgardo

Bauza

Arg

26.01.1958

manager

15.09.17

appointed

-

United Arab Emirates

Scotland

Gordon

Strachan

Sco

09.02.1957

manager

15.01.13

appointed

-

Middlesbrough (Eng)

Senegal

Alain

Giresse

Fra

02.08.1952

manager

09.01.13

appointed

-

Mali

Serbia

Mladen

Krstajic

Srb

04.03.1974

manager

30.10.17

appointed

-

Bijeljina (Bih)

Sierra Leone

Johnny

McKinstry

Nir

??.??.??

manager (interim)

11.04.13

appointed

-

-

Singapore

Bernd

Stange

Ger

14.03.1948

manager

15.05.13

appointed

06.15

Belarus

Slovakia

Jan

Kozak

Svk

17.04.1954

manager

02.07.13

appointed

-

MFK Kosice (Svk)

Slovenia

Srecko

Katanec

Svn

16.07.1963

manager

02.01.13

appointed

-

United Arab Emirates

South Africa

Gordon

Igesund

Rsa

26.07.1956

manager

30.06.12

appointed

-

Moroka Swallows (Rsa)

Spain

Vicente del

Bosque

Esp

23.12.1950

manager

15.07.08

appointed

-

Besiktas (Tur)

Thailand

Winfried

Schäfer

Ger

10.01.1950

manager

18.05.13

quits

-

FK Baku (Aze)

Togo

Didier

Six

Fra

21.08.1954

manager

09.11.11

appointed

-

Strasbourg (Fra)

Tunisia

Ruud

Krol

Ned

24.03.1949

manager (intrim)

18.09.13

appointed

11.13

CS Sfaxien (Tun)

Uganda

Milutin

Sredojevic

Srb

01.09.1969

manager

21.05.13

appointed

06.15

Rwanda

United Arab Emirates

Alberto

Zaccheroni

Ita

01.04.1953

manager

16.10.17

appointed

06.18

Beijing Guoan (Chn)

Uruguay

Oscar

Tabarez

Uru

03.03.1947

manager

10.09.10

appointed

-

Boca Juniors (Arg)

Vietnam

Huu Thang

Nguyen

Vie

??.??.1964

manager

30.01.16

appointed

03.18

-

Wales

Chris

Coleman

Wal

10.06.1970

Manager

19.01.12

apoointed

07.16

Larissa (Gre), Coventry City (Eng)

Yemen

Miroslav

Soukup

Cze

13.11.1965

manager

01.05.14

appointed

-

Ceske (Cze), FC Slovacko (Cze)

Zambia

George

Lwandamina

Zam

??.??.??

manager

08.06.15

appointed

-

ZESCO United (Zam), Red Arrows (Zam)

Zimbabwe

Kalisto

Pasuwa

Zim

??.??.??

manager

19.12.15

appointed

-

-